Local Guides World

Izsakhár Efraim

3 reviews on 1 places
Jewish Museum
2018 Jul 10
A zsidó múzeumban a város és a térség történelmének egy szeletével, az egyik itt élő közösség múltjával ismerkedhetnek meg a látogatók.

Belépéskor az előtérben korabeli fényképfelvételek kinagyított mása fogadja a látogatót, illetve az egykori náznánfalvi zsidó imaházból megmentett, héber feliratú deszkadarab.A Marosvásárhely közelében levő faluban élt egykor, a 18. században egy nagyobb zsidó közösség, amelynek tagjai később a városban telepedtek le. Az írott dokumentumok alapján lehet tudni, hogy egykor egy imaház is állt a faluban, de abból mára semmi nem maradt meg, illetve Budapesten őriznek néhány darabot belőle.

A két szoba közül az egyikben egy lakásbelső berendezései láthatók, zongora egy zenemű kottájával, gyertyatartókkal, íróasztal családi fényképalbumokkal, fogas rabbi-öltözékkel, kályha, fásláda, újságtartó korabeli lapokkal, falióra, a falon kinagyított családi képek, asztal, szék. Az üvegtárlókban tóratekercs, hímzett, selyem tóratartó.

A belső szobában elhelyezett üvegtárlóban az elhurcoltak tárgyai közül néhány darab: vászonból varrt sárga csillag, amit a ruhájukon kellett viselniük a zsidó közösség tagjainak a második világháború idejében hozott zsidó törvény szerint, imakönyv, a lefoglalt zsidó vagyon leltára, imaszíj és imakendő, fénykép. A szoba közepén egy terepasztal látható, ahol Marosvásárhely egykori zsidók-lakta utcái, zsinagógája, rituális fürdője, iskolája is felfedezhető. (Forrás: Vásárhelyi Hírlap)
Marosvásárhelyen a Rákóczi lépcső alatt lévő saroképületben található a Petry Látványműhely és Múzeum. A múzeum bemutatja a mészáros szakma eszközeit, a mészáros céh és a Petry család történetét valamint feleleveníti, hogy miért is nevezték Marosvásárhelyet anno „flekkenvárosnak”. Az itt kiállított eszközök a Petry család örökségéből származnak, valamint lelkes, kölcsönző családoktól.
A 2006-ig katonai sorozóként működő műemléképület 2007-ben került a Maros Megyei Múzeumhoz. A felújításkor végzett kutatások során két korábbi, boltozott pincével ellátott ház maradványait azonosították. A keleti szárnyban felfedett korábbi építménynek csupán néhány struktúrája maradt meg.

A nyugati szárny előzményéül szolgáló épületnek négy belső terét, illetve számos, a terek funkcióját is megvilágító műrészletét sikerült feltárni. A délnyugati, nagyobb méretű termet délről három ablak világította meg, ezek reneszánsz kerettöredékeit későbbi falazásban találták meg, majd restaurálásuk és kiegészítésük után eredeti helyükre kerültek vissza. A második, középső térben füstfogó és tűzhely nyomaira bukkantak, következésképp ez lehetett a ház konyhája. A harmadik, a konyha mellett levő kisebb térben téglával kirakott 4,5 m mély verem került elő, mely feltehetően az egykori városi tömlöc volt. Mindezeket figyelembe véve e korai épület a kora újkori és egyben az első ismert városháza volt.

A 18. században az osztrák helyőrség építkezései nyomán alakult ki az épület U alakú alaprajza. Végső formáját és képét az 1877-es felújítások és átépítési munkálatok során nyerte. Erre az időszakra tehető az emeleti, tiszti szalonként szolgáló nagyobb terem kifestése, melynek restaurálására 2000-es években került sor. Az épület a 18. század közepétől a vár katonai parancsnokának székhelye volt. 2007-től Régészeti és Történeti Múzeum. A kora újkori városháza épülete, osztrák katonai parancsnoksági épület. Földszint: - 17. századi tanácsterem - 17. századi konyha - 17–18. századi tömlöc - 17. századi ház szobája a keleti szárnyban Első emelet: - konferenciaterem (19–20. sz.) - tiszti szalon (19. század)